فواید ترنجبین برای نوزاد

در این مطلب قصد داریم شمارا با فواید ترنجبین برای نوزاد آشنا کنیم

ترنجبین معرب ترانگبین است. انگبین در لغت به معنای شیرینی و عسل است. ترنجبین و بطور کلی انگبین‏ها مواد زیادی را برای تحکیم استخوان‏ها در خود دارند. انگبین به معنی عسل است؛ در حین اینکه شیرین هستند مواد حیاتی بسیار مقوی و خوبی را در خود دارند .گزانگبین یعنی گز که در حال حاضر بسیار نادر شده است.

ترنجبین

فواید ترنجبین برای کودک

  • باز کردن مجاری ادرار
  • رفع صدای شکم
  • تب کودکان و نوزادان
  • لینت مزاج
  • تب بر
  • تسکین سرفه
  • از بین برنده ی زردی
  • از بین برنده درد سینه
  • برطرف کننده یبوست
  • عفونت زدایی
نوزاد

فواید ترنجبین برای نوزاد در طب سنتی

اطباء طب سنتی معتقدند ترنجبین برای نوزاد بهترین دارو برای درمان دل درد است

در طب سنتی و فرهنگ ایرانی، استفاده از ترنجبین برای درمان زردی نوزادان بسیار موثر است. در واقع با دادن ترنجبین به اندازه‌‏ای که در نوزاد ایجاد اسهال ملایم کند و جوشانده تخم گشنیز باعث درمان زردی نوزاد می‌شوند. ضمن اینکه از بروز این بیماری پیشگیری هم می‌کند.

این دارو برای نوزاد یک ملین و مسهل لطیف است و برای درمان و پاکسازی دستگاه گوارش از اخلاط و خونابه‏‌های بازمانده از دوران جنینی، معده و روده نیز استفاده می‌شود. در حقیقت زمانی که روده‌های نوزاد از همان ابتدای تولد پاک‌سازی شود، بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‏‌های ویروسی و عفونی در او کمتر شده و سیستم ایمنی‌اش از همان بدو تولد فعال می‏ شود. همچنین متابولیسم بدن یعنی هاضمه و دافعه و نیروی نگهدارنده و نیروی جاذبه در بدن کودک به صورت نرمال در می‏آید و بدن از همان ابتدا در مقابل بیماری‏ها در حد خودش مقاوم می‌‏شود. این نوزادان کبدی بسیار سالم و فعال خواهند داشت و تمام اعمال متابولیسمی و سوخت و ساز در بدنشان، با روال طبیعی به پیش خواهد رفت. ضمنا با مصرف ترنجبین، نوزاد اشتهای زیادی به خوردن شیر مادر پیدا می‌کند، شبها بهتر می‌خوابد و دل‌پیچه و نق زدن زیاد نوزاد برطرف می‌شود.

ترنجبین

طرز تهیه ترنجبین

ترنجبین را حدود یک قاشق مرباخوری در یک چهارم استکان آب جوش حل کرده و پس از چند بار صاف کردن به نوزاد بدهید. میزان مصرف ترنجبین باید آنقدر باشد که با ایجاد اسهال ملایم جرم‌های رسوبی و چسبیده به جدار روده‌های نوزادان پاک شود. علاوه بر آن یک قاشق چایخوری تخم گشنیز را در یک استکان آب بجوشانید تا یک چهارم استکان بماند، سپس چند بار صاف کرده و آب آن را به نوزاد بدهید. لازم به ذکر است که ترنجبین را از یک قاشق چایخوری در حالت ناشتا شروع کرده و در یک چهارم استکان آب جوش حل که شد صاف کرده و به نوزاد بدهید، بخورد ولی اگر کار کردن شکم ایجاد نشد، دوباره دو ساعت بعد این میزان تکرار می‌شود. معمولا با این روش ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد تا زردی نوزادان درمان شود.برای نوزاد زیر ۶ ماه حتما با پزشک مشورت کنید. همچنین از خوبی های ترجبین میتوان اشاره کرد به انکه نوزاد کبدی بسیار سالم و فعال خواهد داشت و تمام اعمال متابولیسمی و سوخت و ساز او با روال طبیعی به پیش خواهد رفت.
همچنین کمتر دچار بیماری‏ های ویروسی و عفونی می‏شود یا اینکه در صورت بروز آن زود بهبود می‏ یابد و سیستم ایمنی‌اش از همان بدو تولد فعال می‏ شود.
ضمنا با این روش نوزاد اشتهای زیادی به خوردن شیر مادر پیدا می‌کند، هر شب خوب می‌خوابد و دل‌پیچه و نق زدن زیاد نوزاد برطرف می‌شود. علاوه بر اینکه در خلق و خوی آینده آنان نیز مؤثر خواهد بود.
به طور کلی ترنجبین جلوی همه بیماری‏ها را می‏ گیرد چون جرم‌هایی که از دوران جنینی در روده کوچک و بزرگ کودک جمع شده است، پاک می‏ کند.

لطفا هنگام تهیه ترنجبین از سلامت و بهداشت آن اطمینان حاصل کنید

دیدگاهتان را بنویسید