نکات شست و شو لباس نوزاد

نکات شست وشو لباس نوزاد

چرا این نکات مهم هستند

نکات شست و شو لباس نوزاد از آن جهت مهم هستند که :

گاهی استفاده از شوینده ها باعث تحریک، خارش یا سوزش پوست بدن می‌شود. بنابراین انتخاب شوینده‌ای مناسب که مانع بروز چنین حالاتی شود، اهمیت زیادی دارد. اما وقتی پای کودکان و نوزادان به میان می آید، اهمیت موضوع دو چندان می‌شود. زیرا نوزادان با توجه به پوست بسیار لطیفی که دارند بیشتر در معرض بروز حساسیت پوستی هستند

نو بودن لباس‌های نوزادتان یا هر لباس دیگری، به معنی تمیز بودن آنها نیست. نوزادان پوست حساسی دارند. و شما هم نمی‌دانید لباس‌ها قبل از اینکه توسط شما خریداری شود کجا بوده .و با چه چیزهایی تماس داشته است. البته مغازه هایی مثل جهان کودک لباس هارا در شرایط بسیار تمیزی نگه داری میکنند.در حقیقت، تولیدکنندگان لباس اغلب موادی به لباس‌ها اضافه می‌کنند که از چروک افتادن و رشد کپک روی آنها جلوگیری می‌کند. لباس‌های نو همچنین ممکن است رنگ‌های اضافی روی خود داشته باشد .و این مواد شیمیایی می‌تواند باعث قرمزی و حساسیت پوست کودکتان شود، پس بهتر است تمام لباس‌ها را قبل از اولین بار استفاده بشویید. برخی کارشناسان توصیه می‌کنند که لباس های نوزاد را دو بار آبکشی کنید. این کار می‌تواند به پاک شدن مواد شیمیایی، شوینده و رنگ‌ها از لباس‌ها کمک کند و احتمال بروز آلرژی و حساسیت پوستی را نیز در کودک کاهش دهد.

انتخاب شوینده مناسب

برای شستن کهنه‌های بچه یا لباس‌های کودک از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که بی‌بو، بدون آنزیم و فاقد هر مادهٔ سفیدکننده یا براق‌کننده‌ای باشد. همچنین بهتر است از نرم‌کنندۀ لباس و مواد ضدالکتریسیته نیز خودداری کنید. زیرا می‌تواند پوست حساس کودک شما را تحریک کند. بهتر است این موارد به سرعت از بافت لباس خارج شود. پودرهای صابون مخصوصی که برای شست‌وشوی کهنه و لباس بچه وجود دارد می‌تواند گزینهٔ مناسب‌تری برای شست‌وشو باشد. یک توصیهٔ کلی نیز این است که لباس‌های نوزادان و کودکان باید جداگانه شسته شود. تا احتمال کمتری برای ایجاد حساسیت پوستی در کودکان دارد. اما بسیاری از والدین، لباس‌های کودکشان را با لباس بقیۀ اعضای خانواده و با پودر معمولی در لباس‌شویی می‌اندازند و ممکن است مشکلی هم پیش نیاید. بسیاری از متخصصان پوست هم می‌گویند درصورتی‌که کودکتان آلرژی یا پوست خیلی حساسی نداشته باشد، پودر لباس‌شویی معمولی اغلب نمی‌تواند مشکلی به وجود بیاورد.که البته نوع مایع آن بهتر است.

نکات شست و شو لباس نوزاد

 • لباس نوزاد را در اولین فرصت بعد از کثیف شدن بشویید.
 • شست‌وشوی لباس‌های بدون لکه با آب گرم مناسب‌تر است.
 • برای پاک کردن لکه از روی لباس نوزاد معمولاً باید ابتدا آنها را با آب سرد بشویید.
 • بعضی از لکه‌ها مثل لکهٔ شیر اگر زود شسته شود، راحت با آب پاک می‌شود.
 • برخی لکه‌ها ممکن است با خیساندن طولانی در آب ثابت شود و از بین نرود.
 • قبل از گذاشتن لباس‌ در ماشین لباس‌شویی، به دستور شستن‌ آن روی برچسب دقت کنید.
 • دمای مناسب شستن هر لباسی را از روی برچسب آن؛ در صورت وجود، در نظر بگیرید.
 • قبل از خرید یا استفاده از محصولات شوینده، روش مصرف روی محصول را بخوانید.
 • از وایتکس و سفیدکننده‌ها برای شستن لباس نوزاد جداً بپرهیزید.
 • از نرم‌کننده‌های لباس برای شست‌وشوی لباس نوزاد استفاده نکنید.
 • اگر لباس‌ها را با دست می‌شویید، لازم است خیلی خوب آبکشی کنید.
 • لباس‌های کودکان را در معرض هوا و زیر آفتاب خشک کنید.
 • از خشک کردن لباس‌ها در حمام خودداری کنید.

لکه های خاص

۱٫لکه ادرار :

کافی است پوشک کوچولوی شما پس بدهد و مدتی متوجه نشوید، تا روی لباسش، مخصوصا لباس‌های روشن، یک لکه زردرنگ باقی بماند. اگر این لکه را سریع بشویید با آب و صابون تمیز می‌شود، اما اگر نشد باید برای پاک کردن لکه ادرار از پاک‌کننده‌های آمونیاکی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید باید پاک‌کننده را با آب رقیق کنید و بعد از شستشو هم پارچه را چند بار آب بکشید تا باعث آسیب رساندن به پوست نوزاد نشوید.

۲٫لکه مدفوع :

رای پاک کردن لکه مدفوع باید از پاک کننده های آنزیمی استفاده کنید. البته وقتی کودک هنوز غذا نمی‌خورد، این لکه ها با آب و صابون مخصوص نوزاد به راحتی از بین خواهند رفت. اما بعد از شروع غذا خوردن، پاک کردن مدفوع کودک کمی مشکل خواهد شد. برای این کار باید ابتدا لباس را در آب خیس کنید و بعد پاک کننده آنزیم دار را به آن اضافه کنید و اجازه دهید عمل کند. در این روش هم باید پاک کننده را کم استفاده کنید و لباس را چند بار آب بکشید.

۳٫لکه شیر

فرقی نمی کند شیر مادر روی لباس نوزاد ریخته باشد یا شیر خشک. در هر دو صورت بعد از خشک شدن، با لکه زشت زردرنگی مواجه خواهید شد. به همین دلیل بهتر است حتما قبل از شیر دادن به نوزاد برایش پیش‌بند ببندید. اگر این کار را نکردید باید بلافاصله بعد از ریختن شیر لباس را با آب گرم و صابون بشویید. اما اگر لکه ماند و ثابت شد، باید برای پاک کردن آن درست مثل مدفوع از پاک‌کننده آنزیمی استفاده کنید. لکه شیر با محلول رقیق آمونیاک و کمی نمک هم از بین خواهد رفت.

۴٫لکه های مواد بهداشتی

اگر کرم یا وازلین روی لباس نوزاد ریخت، اول آن را با دستمال بردارید بعد مقداری نمک روی لکه بپاشید. نمک چربی کرم یا وازلین را می گیرد و بعد به راحتی می توانید با کمی آب و صابون باقی لکه را از روی لباس پاک کنید. لکه لوسیون های غیر چرب هم با کمی آب و صابون به راحتی از بین می رود. اگر لکه با صابون پاک نشد، آن را با مایع ظرفشویی بشویید و چند بار با دقت آب کشی کنید تا اثری از مایع شوینده روی لباس باقی نماند.

One thought on “نکات شست و شو لباس نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید